Středa, 21 února, 2024
aktualne

Jednoduchá optimalizace osobních financí

Navzdory tomu, že se vám téma osobních financí třeba zdá složité anebo obtížně pochopitelné, finanční gramotnost je velmi důležitá pro váš osobní i rodinný rozpočet. Pokud nevíte, jak by měl vypadat rozpočet vašich financí, pokusíme se vám správu osobních financí alespoň trochu přiblížit.

Útraty za různé finanční produkty

Jestli patříte mezi lidi, kteří nemají pojem o svých osobních financích, je to velká chyba. Většinou totiž utratíte více za zbytečnosti, které nepotřebujete, a ztrácíte tak přehled o své osobní finanční situaci. To je důvod, proč byste si měli spravovat své osobní finance například za pomocí bankovních aplikací ve vašem chytrém mobilním telefonu. Do svého osobního rozpočtu musíte počítat jak hlavní výdajové položky, mezi které patří jídlo, bydlení a doprava, tak položky vedlejší, které mnohdy mohou dosahovat příliš vysokých částek. Mezi ty řadíme například životní styl a zábavu, předplatné za různé služby, mobilní tarif, připojení k internetu, či platby za elektřinu a plyn.

Rozdělení výdajů

Pokud už jste ve svém osobním rozpočtu udělali pokrok a podařilo se vám některé věci škrtnout z výdajů, je dobré si naplánovat rozdělení svých výdajů na následující měsíc. Tato záležitost je velmi individuální, ale pokud si nevíte rady, můžete vyzkoušet následující dělení, jak by měl vypadat rozpočet, který by mohl solidně zlepšit váš osobní finanční stav.

  • 50 % příjmů si vyčleňte na nezbytné životní výdaje;
  • 20 % na osobní finanční priority (pojištění, spoření, splácení dluhů);
  • 30 % na svůj životní styl a zábavu.

Nezbytné výdaje a finanční priority mají ovšem přednost před náklady za zábavu a životní styl. Na poslední položce ze seznamu byste se měli snažit co nejvíce ušetřit, koneckonců to děláte proto, abyste přilepšili svému osobnímu rozpočtu.


A jak takový rozpočet dodržovat? Na to existují spousty metod, mezi ty osvědčené patří například:

  • obálková/hrníčková metoda

Do obálek si rozdělte peníze, kterými budete platit pouze výdaje na bydlení, jídlo, domácnost, dopravu, apod., a plaťte je pouze v hotovosti z obálek.

  • virtuální metoda

Jednotlivé výdaje si jednoduše rozdělíte nastavením limitů na vašem bankovním účtu, na které vás bude upozorňovat mobilní aplikace.

Vyrovnaný rodinný rozpočet

Mít správně spravovaný rodinný rozpočet není nic, za co byste se měli stydět. Může zlepšit finanční situaci nejen vám, ale dokonce celé vaší domácnosti. Prvně si budete muset začít evidovat příjmy a výdaje své domácnosti. To je opět možné provést modernějšími způsoby přes aplikace ve vašem chytrém telefonu, nebo starou dobrou metodou tužka papír. Tuto evidenci byste měli dělat koncem každého dne. Nezapomeňte si zaznamenávat úplně každý příjem, a to včetně příspěvků na bydlení, příspěvků od státu či zaměstnavatele. Rodinný rozpočet může vypadat následovně:

  • 40 % každodenní výdaje a spotřeba;
  • 30 % splácení úvěrů, hypotéky či platby za pojištění apod.;
  • 20 % investice (například do aktiv) pro možnost dlouhodobého výdělku;
  • 10 % finanční rezerva.

Pokud si stále nevíte rady s osobními financemi a nevíte, jak by měl rozpočet vypadat, bylo by dobré kontaktovat finančního poradce, který vám s jeho správným nastavením bude ochoten pomoct.

pr článek

Další články autora