Středa, 21 února, 2024
aktualne

Proč se vyplatí investovat do ETF fondů

Fondy obchodované na burze (ETF) jsou koše cenných papírů, s nimiž se obchoduje v rámci dne jako s jednotlivými akciemi na burze. Tyto fondy jsou obvykle určeny ke sledování podkladového indexu (například americký index NASDAQ). Jsou podobné podílovým fondům v tom, že mají ve své struktuře přístup k držení fondů. To znamená, že mají četné podíly, něco jako mini portfolio.

Poznejte populární způsob investování

ETF je investiční fond, který je kótován na burze cenných papírů. To znamená, že jej lze snadno koupit nebo prodat, jako kdybyste kupovali jednotlivé akcie.

Jeho cílem je kopírovat chování indexu akciového trhu (například DAX, Dow Jones nebo S&P 500), surovin (jako je zlato nebo ropa Brent ), směnného kurzu (například peso, dolar nebo euro) a jiných podkladových aktiv (mimo jiné dluhopisy).

Největší výhodou ETF je, že poplatky jsou mnohem nižší než v případě podílových fondů. Většina poplatků za ETF je snížena pouze na pokrytí nákladů na vytvoření portfolia (poplatek za správu). Ostatní náklady vynaložené investory v investičních fondech (poradenství, marketing, distribuce atd.) jsou v případě ETF mnohem nižší.

Známe několik druhů ETF fondů

Existuje mnoho typů ETF, přičemž každý má jiné investiční zaměření. Nejznámější a nejvyhledávanější ETF fondy jsou:

Diverzifikované pasivní akciové fondy jsou navrženy tak, aby odrážely výkonnost široce sledovaných benchmarků akciového trhu, jako jsou indexy S&P 500, Dow Jones a podobně.

ETF jsou ty, které odrážejí sektorové podskupiny (například akcie bank z indexu S&P 500). Pro investory jsou zajímavé z důvodu, že poskytnou možnost diverzifikovat svůj kapitál.

Aktivní akciové ETF umožňují použít vlastní úsudek při výběru investic, namísto toho, aby se pevně vázaly na benchmarkový index. Aktivní ETF mohou mít potenciál překonat tržní benchmark, ale mohou s sebou nést i větší riziko a vyšší náklady.

ETF s pevným výnosem se zaměřují spíše na dluhopisy než na akcie. Hlavní ETF s pevným výnosem mohou být řízeny aktivně, ale mají relativně nízký výnos a jsou vhodné jako stabilnější část portfolia.

Broker vám otevírá svět investování na burze

Do ETF fondů můžete investovat přes brokera, u kterého si založíte investiční účet. K investičnímu účtu získáte přístup k obchodní platformě, přes kterou nakupujete a prodáváte ETF a další finanční instrumenty (akcie, indexy, komodity, kryptoměny, forex , dluhopisy…).

pr článek

Další články autora