Středa, 21 února, 2024
aktualne

Domovní kotelny se za regulované subjekty mohou přihlásit do 30. dubna

Domovní kotelny budou moci být regulovanými subjekty od příštího roku, pokud o to požádají. Přihlásit se musí do konce dubna 2022. Uvedl to státní tajemník Ministerstva hospodářství (MH) SR Karol Galek k vládou schválené novele zákona o regulaci síťových odvětví po středečním jednání vlády.

„MH SR připravilo další návrh na zmírnění dopadů, které s sebou přináší krize a konflikt (na Ukrajině), a to dopadů na ceny energií pro spotřebitele na Slovensku. Návrh zákona jsme předložili do zkráceného legislativního řízení, protože bez jeho existence hrozí státu, a zejména podnikatelům, ale i jiným subjektům velké hospodářské škody. Je to novela zákona o regulaci v síťových odvětvích, ale i jiné zákony, jako je zákon o podpoře obnovitelných zdrojů energie (OZE) a zákon o energetice,“ přiblížil.

„Domní kotelny budou mít možnost od příštího roku být regulovanými subjekty, pokud o to požádají. Je to tzv. systém opt-in, to znamená, pokud se přihlásí do 30. dubna tohoto roku, příští rok jim bude uznána regulovaná cena tak jako všem ostatním domácnostem nebo subjektům se spotřebou plynu do 100 megawatthodin (MWh) ročně,“ upřesnil.

Upozornil, že regulace není všelék. „Od vývoje cen na trzích se bude odvíjet i regulovaná cena, která může být i velmi vysoká,“ zdůraznil. Každá jedna domovní kotelna dostane podle něj však možnost být příští rok regulována, i když nepadla do kategorie objemu 100 MWh.

Druhá změna, kterou ve středu schválila vláda, je podle Galeka ochrana tvz. dodavatelů poslední instance, kteří museli pokrývat závazky zkrachovalých jiných dodavatelů energií. „Tyto zkrachovalé firmy si často vzali s sebou zasmluvněné objemy elektřiny či plynu, které na trhu rychle zpeněžily. Dodavatelé poslední instance museli objemy energie nakupovat zase na spotovém (krátkodobém) trhu,“ oznámil.

Vysvětlil, že podle navrhované novely každý zkrachovalý dodavatel energie, který požádá o vrácení licence, bude mít povinnost předat za nákupní ceny plyn či elektřinu dodavateli poslední instance. Také se podle něj zavádí odpovědnost za vzniklou škodu, jakož i to, že Úřad pro regulaci síťových odvětví bude mít možnost předem zabránit obchodu s elektřinou nebo plynem zkrachovalého dodavatele.

Doplnil, že zákon o podpoře OZE mění podmínky tzn. lokálního zdroje. „Lokální zdroj do dnešního dne fungoval tak, že každý výrobce vlastní elektřiny si mohl takovou elektřinu spotřebovat sám u sebe, ale bylo to limitováno 500 kilowatty (kW),“ ozřejmil.

Přiblížil, že podle novely už místní zdroj nebude limitován. „Jediným omezením bude maximální rezervovaná kapacita, tedy jejich vlastní příkon, co si (výrobci) spotřebovávají. Také nebudou limitováni tím, kolik elektřiny mohou dodat do sítě. Dosud to bylo 10%, nyní tento limit rušíme,“ dodal.

economka Věrka
economka Věrkahttps://www.econom.cz/author/admin/
jsem economka Věrka, která má ráda finance a investování.
pr článek

Další články autora