Středa, 21 února, 2024
aktualne

Do čeho se dnes vyplatí investovat?

Do dostatečně diverzifikovaného investičního portfolia.
„I v současném období jsou investice, které počítají zisky ve dvouciferných číslech. Například komoditní fondy dokázaly teprve za měsíc narůst o tolik, o co akciové fondy za celý uplynulý rok,“ vysvětluje Pavel Škriniar, investiční analytik Swiss Life Select. Správným přístupem k investování, tedy rozložením investičního rizika, se člověk o takový výnos nemusel obrat a mohl žít život podle vlastních představ.

Rozložení investičního rizika je častým tématem rozhovorů o investování. I když je základní otázka ve smyslu „Do čeho se dnes vyplatí investovat?“ stále aktuální, odpověď na ni umí zužitkovat spíše spekulanti než běžní investoři.

„Běžní investor by neměl hledat nejvýnosnější, ale spíše nejbezpečnější investici,“ upozorňuje Pavel Škriniar, investiční analytik. Nejvýnosnější je totiž spojena s takovou mírou rizika, kterou by nemusel umět zvládnout. Nejbezpečnější investice je taková, která se skládá z množství investičních příležitostí.

Kombinace hotovosti, bankovního vkladu, fondů investujících do dluhopisů, nemovitostí, akcií, komodit, fyzických drahých kovů či kryptoměny umí nabídnout zabezpečení na více životních událostí. Diverzifikace zde však ani zdaleka nekončí. Hotovost nemusí sestávat pouze z jedné měny. Bankovní vklad může být vázán i nevázán a nejen v jedné bance. Podílové fondy nemusí být z nabídky jednoho správce či jedné platformy. Nemovitost nemusí být pouze jedna a v místě bydliště a nemusí být ani rezidenční. Drahé kovy mohou mít podobu šperků, ale i zlatých či stříbrných mincí. Při kryptomenu se není třeba omezovat na nejznámější název, ale lze je pořídit hned několik.

„Diverzifikace má nesmírnou přidanou hodnotu v době, kdy člověk zažívá zlomové momenty. Tehdy je nesmírně užitečné, pokud lze z jedné části investičního majetku zajistit život alespoň na několik měsíců. Diverzifikace je smysluplná iv případě, že člověk nebude nucen opustit svůj zažitý standard,“ říká analytik.

Diverzifikace znamená být připraven na dlouhodobé cíle a nebýt překvapen z krátkodobých událostí. Spoléhat na pouze jednu složku je velmi krátkozraké. Například nemovitosti nelze přesouvat spolu s jejich majiteli. Hotovost nemusí být všude akceptována. Drahé kovy je třeba bezpečně uskladnit. Cenné papíry je třeba mít možnost odprodat. Umění má skutečnou cenu pouze mezi znalci. Navíc je třeba mít pokrytou okamžitou dostupnost peněz (pokud se něco stane) a zároveň pokrýt inflaci (pokud se nic nestane).

economka Věrka
economka Věrkahttps://www.econom.cz/author/admin/
jsem economka Věrka, která má ráda finance a investování.
pr článek

Další články autora