Středa, 21 února, 2024
aktualne

Průmyslová produkce v eurozóně na začátku roku stagnovala

Po růstu o více než 1 % v závěru loňského roku průmyslová produkce v eurozóně na začátku roku 2022 stagnovala. Zaostala tak za očekáváními ekonomů, kteří počítali s mírným růstem. TASR o tom informuje na základě údajů statistického úřadu Evropské unie Eurostat a zpráv portálů RTTNews a tradingeconomics.

Produkce v průmyslu eurozóny setrvala v lednu na prosincové úrovni. V prosinci zaznamenala meziměsíční růst o 1,3 %, což sice znamenalo výrazné zpomalení ve srovnání s listopadovým tempem růstu na úrovni 2,5 %, byl to však druhý nejvýraznější růst za poslední rok.

V širší Evropské unii vzrostla produkce v průmyslu v lednu o 0,4 %. I v tomto případě se tempo růstu zpomalilo, když v prosinci růst dosáhl 1 %.

Ledenní vývoj v eurozóně mírně zaostal za očekáváním ekonomů, kteří počítali se zpomalením růstu na 0,1 %. Průmyslovou produkci na začátku roku do velké míry ovlivnila nová varianta nového koronaviru omikron a pokračující problémy v dodavatelském řetězci.

Na jedné straně rostla produkce zboží krátkodobé spotřeby (3,1 %), růst v této oblasti však smazal pokles produkce v dalších oblastech. Klesla produkce meziproduktů (o 0,3 %), energií (0,3 %), zboží dlouhodobé spotřeby (0,5 %) a pokles zaznamenala také produkce v případě kapitálového zboží, konkrétně o 2,4 %.

V meziročním srovnání produkce v průmyslu eurozóny klesla v lednu o 1,3 %. V EU zaznamenala růst o 0,4 %.

Mezi členskými státy EU meziměsíčně nejvíce rostla průmyslová produkce v Rakousku (6,2 %), Česku (3,1 %) a Polsku, kde se zvýšila o 3 %. Nejvýraznější pokles zase zaznamenala v Estonsku (-6,1 %), Portugalsku (-5 %) a Řecku (-4,1 %).

V meziročním srovnání nejvíce rostla průmyslová produkce v Litvě (24,7 %), Rakousku (17,3 %) a Polsku (16,6 %). Největší pokles zaznamenaly Irsko (-20 %), Portugalsko (-4,2 %) a Malta, kde průmyslová produkce klesla o 3,8 %.

economka Věrka
economka Věrkahttps://www.econom.cz/author/admin/
jsem economka Věrka, která má ráda finance a investování.
pr článek

Další články autora