Středa, 21 února, 2024
aktualne

Německý energokoncern RWE se obává důsledků, budou-li boje na Ukrajině eskalovat

Největší německý výrobce elektrické energie RWE a významný dovozce plynu od ruského Gazpromu varoval před dalekosáhlými důsledky na jeho byznys, bude-li válka na Ukrajině eskalovat. V současnosti se situace dá podle firmy ještě zvládnout.

Společnost zatím potvrdila předběžný odhad hospodaření v letošním roce, který původně oznámila na začátku roku, upozornila však, že krize na Ukrajině do tohoto výhledu nebyla zapracována. Odhad se tak s velkou pravděpodobností bude v průběhu roku měnit.

Firma dodala, že i když nemá v Rusku ani na Ukrajině žádné aktivity, další eskalace konfliktu, případné zastavení kontraktů mezi RWE a ruskými firmami, může mít „významný vliv na aktiva, závazky, finanční pozici a zisk nebo ztrátu společnosti“.

RWE, která spolu s menší firmou Uniper patří k největším německým dovozcům zemního plynu z Ruska, uvedla, že zatím je obtížné odhadnout, jaký vliv bude mít současná krize na její dlouhodobý kontrakt s Gazpromem, přičemž dodala, že kontrakt umožňuje jednání o úpravě cen. Upozornila však na riziko, že dodavatelé surovin z Ruska nebudou schopni v důsledku západních sankcí plnit své závazky. RWE bude poté donucena nakupovat komodity na otevřeném trhu za mnohem vyšší ceny.

economka Věrka
economka Věrkahttps://www.econom.cz/author/admin/
jsem economka Věrka, která má ráda finance a investování.
pr článek

Další články autora