Středa, 21 února, 2024
aktualne

Únorová inflace: Růst cen byl opět relativně plošný

„Až třetina meziměsíčního nárůstu cen a něco více než pětina meziročního zdražení se dala v únoru připsat na vrub dražších potravin a nealkoholických nápojů,“ přiblížil Koršňák. Ke zrychlení inflace v únoru podle něj opět přispěly i ceny energií, byť už méně výrazně než v lednu, kdy se měnily regulované ceny energií pro domácnost.

Podle Koršňáka by inflace měla zrychlovat iv následujících měsících. „Invaze Ruska na Ukrajinu opět zintenzivnila tlak na zdražování energií a potravin a oddálila tak vrchol inflace. Inflace by měla zrychlovat i po prvním čtvrtletí, přičemž během léta by měla atakovat 10procentní úroveň. Následné zpomalování dynamiky meziročního růstu bude nejspíš jen velmi pozdě inflace by se měla udržet nad hladinou 8% až do závěru letošního roku,“ míní analytik.

Klíčovou položkou, která určí úroveň inflace v příštím roce, budou podle Koršňáka nejprve ceny plynu. Jejich tržní (spotová) cena signalizuje prudký nárůst cen plynu pro domácnosti od ledna příštího roku. „Plné promítnutí tržních cen plynu do cen pro domácnosti by tak mohlo iv příštím roce inflaci udržet na úrovních blízkých 10 %, a to iv případě, že tlak na ceny energií se po jaru částečně uvolní. Předpokládáme však, že vláda se bude snažit přenos vyšších tržních cen plynu do jejich cen pro domácnosti alespoň částečně tlumit,“ dodal analytik.

Podle Evy Sadovské, analytičky WOOD & Company, bude v příštích měsících vývoj cen ovlivňovat válečný konflikt na Ukrajině. „Zvyšování cen ropy, energií a mnoha klíčových agrokomodit na světových trzích je evidentní a postupně se to promítá i do cen pohonných hmot a do cenovek zboží na pultech v našich obchodech. Průměrnou inflaci za rok 2022 jsme před vypuknutím konfliktu na Ukrajině očekávali na úrovni 6 „Aktuálně se ale přikláníme k názoru, že letošní inflace bude ještě vyšší. Slováci si tak určitě iv následujících měsících budou připlácet za potraviny, pohonné látky, energie, ale i za stavební materiály,“ doplnila Sadovská.

„Do následujících měsíců očekáváme, že se v růstu cen ukáže i další kolo zvyšování spotřebních daní z tabáku, jakož i růst cen v některých službách (avizované zdražování v telekomunikacích). Naopak, některé inflační tlaky budou postupně zvolňovat díky vytrácení bazického efektu, například imputováno nájemné, které začalo výrazněji růst přibližně v polovině loňského roku,“ uzavřel Matej Horňák, analytik Slovenské spořitelny.
SÚ SR informoval, že meziroční hodnota inflace v únoru 2022 vzrostla na 9 %. Tempo meziměsíčního růstu cen se výrazně zpomalilo, ceny v únoru ve srovnání s lednem vzrostly o 0,9%.

„Očekáváme, že iv následujících měsících bude inflace u nás vysoká a pravděpodobně překročí i hranici 10 %, bude se tedy pohybovat i na dvouciferných hodnotách. Zároveň předpokládáme, že průměrná inflace za celý letošní rok se bude hýbat v rozpětí 7 až 8 %, řekla Jana Glasová, analytička 365.bank, podle které nás během roku budou trápit i drahé potraviny. „Očekáváme, že ceny potravin budou v příštích měsících nadále růst silným tempem nad 10%,“ dodala. Do zdražování se promítne kromě zvýšení cen energií a benzínu, i růst cen obilovin, protože Ukrajina patří mezi největší světové producenty pšenice a kukuřice a Rusko je také světovým lídrem v exportu pšenice. Ceny obilovin tedy pod vlivem války dosahují dlouhodobých maxim.

economka Věrka
economka Věrkahttps://www.econom.cz/author/admin/
jsem economka Věrka, která má ráda finance a investování.
pr článek

Další články autora