Středa, 21 února, 2024
aktualne

Máte tuto rostlinu na zahradě? Pro tyto důvody byste se jí raději měli zbavit

Objevila se ve vaší zahradě neznámá rostlina, která se utěšeně rozprostírá do výšky i šířky? Možná byste měli zpozornět, může jít o invazní a nebezpečný druh.

V zahradě nám loni vyrostla zajímavá rostlina. Měla poměrně velké oválné listy. V létě kvetla dlouhými bílými květenstvími a na podzim se na ní vytvořily zajímavé černofialové plody. Rostlinka už má úctyhodných 150 cm – do výšky i šířky. Věděli byste nám pomoci s určením tohoto privandroválce? Jana, Záříčí

S největší pravděpodobností jde o amerického privandroválce líčidlo americké (Phytolacca decandra). Tato rostlina byla do Evropy dovezena přibližně v 17. století jako okrasný druh, který se postupně v mnoha oblastech rozšířil až moc a dnes se považuje již za invazní.

V naší oblasti se však až tak intenzivně nešíří a objevuje se spíše sporadicky, tak jako ve vašem případě. Výjimkou je Záhoří, kde již tato rostlina dosáhla také status invazního druhu.

Vytváří mohutný kořen, ze kterého dokážou vyrůst až třímetrové výhony, ale to platí hlavně při pěstování v ideálních podmínkách. Takovými pro líčidlo jsou chráněny polostinné umístění s dobře propustnou, ideálně mírně kyselou a písčitou půdou.

Typické pro tuto rostlinu je, že listy po poranění uvolňují vůni, která ovšem ne každému i voní. Kvete ve druhé polovině léta a začátkem podzimu vytváří vzpřímené třásně se spoustou plodů. Ty se v minulosti používaly k barvení látek či vína, ale sloužily také k výrobě inkoustu a potravinářských barviv.

economka Věrka
economka Věrkahttps://www.econom.cz/author/admin/
jsem economka Věrka, která má ráda finance a investování.
pr článek

Další články autora