Středa, 21 února, 2024
aktualne

Jak chránit děti před nezdravým bydlením a deficitem přírody?

Většina dětí tráví svůj čas převážně v interiéru a značnou část dne se dívá na obrazovku mobilních zařízení. Nová studie „HEAD-DOWNERS 2021“ společnosti VELUX o kontaktu člověka s přírodou ukázala, že děti jsou v mnohem menším kontaktu s přírodou než předchozí generace. Perspektiva pobytu převážně v interiéru s pohledem na obrazovku má vliv na zdraví dítěte. Jak to můžeme změnit?

Četné studie potvrzují, že pobyt v přírodě snižuje agresivitu, příznaky poruchy pozornosti s hyperaktivitou a posiluje imunitní systém dětí. Pobyt venku není jen formou trávení času, ale také místem, kde se rozvíjejí schopnosti pomáhat a spolupracovat. I pozorování přírodních scenérií skrz okno může snížit stres a regulovat srdeční frekvenci. Jsou však děti, které nemají kontakt s přírodou. Jejich rodiče bojují s problémy, které se v souhrnu nazývají syndrom deficitu přírody.
Představuje fenomén ztráty kontaktu dětí s přírodou a problémy v chování vyplývající z nedostatku času stráveného venku, jako jsou: obtíže se soustředěním, hyperaktivita, ztráta fyzické kondice, civilizační onemocnění (obezita, cukrovka atd.) a dokonce krátkozrakost.

Proč není příroda pro děti přitažlivá?

Nová studie HEAD DOWNERS 2021 společnosti VELUX o kontaktu člověka s přírodou ukázala, že děti jsou v mnohem menším kontaktu s přírodou než předchozí generace. S tímto názorem souhlasí 93 % dotázaných rodičů. Uvádějí, že problémem, který se objevil ve velké míře, je závislost na technologiích. Více než polovina respondentů rozhodně souhlasí (61 %) s tím, že čas, který děti a mládež tráví před obrazovkami, by měl být kontrolován. Odpoutat dospívajících od technologií je obtížné.

Co je „HEAD-DOWNERS 2021

Zpráva „HEAD-DOWNERS 2021“ byla vypracována na základě studie CAWI, kterou připravila výzkumná agentura Kantar na objednávku společnosti VELUX v září 2021. Studie se zaměřuje na obyvatelstvo 8 středoevropských zemí – Chorvatska, České republiky, Maďarska, Polska, Rumunska, Srbska, Slovenska a Slovinska. Poskytuje údaje o životním stylu současných Evropanů a poukazuje na napětí mezi civilizačními návyky a potřebou komunikace s přírodou.
Přibližte se přírodě i přes okno

Nemůžeme se od technologií jen tak ustřihnout, proto je velmi důležité najít rovnováhu. V tomto směru se vyplatí vpustit více přírody i do našeho interiéru. Přirozené světlo, čerstvý vzduch a uklidňující kontakt s přírodou zlepšují biorytmus organismu, ovlivňují také kreativitu, inovace
a pocit štěstí. Základním a vlastně nejdůležitějším faktorem opětovného spojení s přírodou je přístup ke světlu, čerstvému ​​vzduchu a výhled na rozlehlý prostor. Když nemáme dům se zahradou, vyplatí se vytvořit si takzvané „světonázorové okno“ – pohled z okna (nebo střešního okna
v podkroví) může být momentem hlubokého uvolnění a sebereflexe. Pro děti to může být vzácná příležitost pozorovat stromy, ptáky, hvězdy nebo oblaka.

Pěstování = skutečný kontakt s přírodou

Na přírodu a rostliny se ovšem nemusíte jen dívat, i když je to dobrý začátek. Zasaďte si vlastní rostliny spolu s dětmi: vybírání zeminy do květináče, společné pěstování rostlin na parapetu a pozorování je
růstu doma přináší dětem spoustu radosti a uspokojení. Každé zelené
prostředí – od rostlin v květináčích až po plevel – poskytuje lidem výhody kontaktu s přírodou.

economka Věrka
economka Věrkahttps://www.econom.cz/author/admin/
jsem economka Věrka, která má ráda finance a investování.
pr článek

Další články autora