Středa, 21 února, 2024
aktualne

Bydlení šetrnější k přírodě nebo k peněžence? Průzkum ukázal priority

Třídíte odpad, přestali jste používat jednorázové plasty nebo šetříte vodu při mytí nádobí? Rovněž můžete přistupovat ik rozhodnutím, která se týkají vašeho bydlení. Společnost VELUX se ve velkém evropském průzkumu podívala na to, jak se k bydlení šetrnějšímu k přírodě staví Slováci.

Klima potřebuje velké změny, ale každý z nás může začít právě od sebe. Platí to, i když jde o bydlení. Stavebnictví je totiž zodpovědné až za
40 % celkových emisí oxidu uhličitého, které přispívají ke globálnímu oteplování. Pro Slováky je však při stavbách a předělávkách zatím udržitelnost až na druhém místě. Nejpodstatnějším faktorem, na který se dívají, je cena. Vyplývá to z nového průzkumu, který u nás uskutečnil analytický institut YouGov pro společnost VELUX, dánského výrobce střešních oken. Cena je prioritou pro 79 % z reprezentativního vzorku
1015 Slováků, kteří se do průzkumu zapojili. Cenová výhodnost se však nevylučuje s udržitelností ve vztahu k životnímu prostředí. Zejména
z dlouhodobého pohledu je tomu právě naopak. Jak se tedy rozhodovat ekologicky a zároveň ekonomicky?

Vsaďte na kvalitu

Známý aforismus říká: „Nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci.“ Skutečně však platí, že čím vzácněji musíte něco vyměnit, tím méně zatěžujete nejen přírodu, ale také svou peněženku. Z finančního hlediska ušetříte náklady na častější nákupy, ale také práci při renovacích. U položek jako podlahy, vestavěné skříně či okna nejde o nic zanedbatelného. Vydrží vám desetiletí nebo je budete muset po dekádě vyměnit? Důkladně vybrané, nadčasové a zejména kvalitní věci či materiály, které vám mohou sloužit co nejdéle, jsou proto nejrozumnější volbou z obou hledisek.

Sledujte původ materiálů

Podle průzkumu je pro polovinu dotázaných podstatné, aby byly produkty a materiály použity při rekonstrukcích jejich domů udržitelné. Za nedůležité to považuje desetina respondentů. Kromě dlouhé životnosti zaváží i to, odkud pocházejí použité materiály a zda je výrobní společnosti získávají způsobem, který přírodní zdroje zachová i do budoucna. Sledovat přitom můžete různé certifikáty, například FSC. Takto označeny mohou být pouze výrobky, které pocházejí z zodpovědně obhospodařovaných lesů.

Příkladem jsou střešní okna VELUX, která vydrží desítky let. Dřevo na ně pochází výlučně z FSC certifikovaných lesů. Společnost se navíc zavázala do roku 2030 zachytit stejně velké množství emisí oxidu uhličitého, jak vyprodukovala za celou svou již více než 80letou existenci. Dosáhnout toho chce ochranou lesů ve spolupráci se Světovým fondem na ochranu přírody.

Dejte věcem druhý život

Positive woman video calling using laptop. Businesswoman teleconferencing on laptop while working from home.

Téměř polovina Slováků vylepšuje své domovy alespoň jednou ročně. Nejoblíbenějším typem renovace je malování, do kterého se za poslední rok pustily 4 z 10 dotázaných. Nový dech vaší domácnosti nemusíte dát jen nákupem nového nábytku a doplňků, ale také úpravou nebo jiným využitím toho, co už máte. Při takzvaném upcyclingu přetváříte věci, které byste jinak vyhodili, na něco znovu užitečného nebo hezkého.

Řešením může být nákup věcí z druhé ruky, který se zamlouvá
41% Slováků. Internetové bazary jsou plné věcí v perfektním stavu, kterých se někdo potřebuje zbavit, ale vy je právě sháníte. Navíc je lze získat za dobrý peníz. Čím déle nám věci slouží, tím menší je negativní vliv na životní prostředí, který vzniká při jejich výrobě, dopravě a nakonec likvidaci.

economka Věrka
economka Věrkahttps://www.econom.cz/author/admin/
jsem economka Věrka, která má ráda finance a investování.
pr článek

Další články autora