Středa, 21 února, 2024
aktualne

Spálili jste se? Toto jsou nejlepší domácí recepty na sluncem spálenou pokožku podle dermatologů

Víte, co je nejdůležitější, když se opálíte více, než byste chtěli? Spálenou pokožku od slunce začněte léčit ihned, jak si ji všimnete! Pomohou vám běžné věci, které máte doma. Například: jogurt, ovesné vločky, či aloe.

Spálená pokožka od slunce
Dermatologové tvrdí, že i zcela jednoduché věci, které máte doma, například mléko, jogurt, aloe a ovesné vločky, mohou poskytnout rychlou a zklidňující úlevu při popáleninách od slunce. Co na spálení od slunce?

Ideální je začít s léčbou, jakmile pocítíte nebo zaznamenáte první příznaky spálené pokožky. Nejde totiž jen o estetický problém, ale spálení od slunce může způsobit trvalé škody a zvýšit riziko rakoviny kůže.

Což vyvolává bolest a poškození pokožky?
„Energie ultrafialového záření poškozuje DNA v kůži, což vede k zánětlivé reakci se syntézou prostaglandinů a cytokinů a k otoku krevních cév. To způsobuje zarudnutí, otok a bolest. Někdy jsou buňky pokožky zcela zničeny, „vysvětluje Dr. Samer Jaber, certifikovaný dermatolog a asistent klinického profesora dermatologie z Icahn School of Medicine, Mount Sinai v New York City. Naštěstí, několik „léků“ na úlevu máte i doma.

Jaké jsou nejlepší domácí pomocníci na spálenou pokožku?

Udělejte si studený obklad
Namočte čistý jemný ručník nebo žínku do studené vody a přiložte na popáleniny. Opakujte pětkrát denně po dobu 5 – 10 minut, abyste pokožku ochladili.

Dejte si studenou sprchu
Dobře funguje také sprcha ve studené vodě. Studená voda pomáhá uhasit oheň, který cítíte na své pokožce. Dejte si studenou sprchu a opatrně se osušte, ale ne úplně dosucha. Ponechte si trochu vlhkou pokožku, aby se průběžně hydratované.

Sáhněte po aloe vera
Aloe se skutečně vyplatí pěstovat i doma. Je nenáročné na péči a může být dobrým pomocníkem, a to i při léčbě popálenin různého typu. Aloe vera je léty ověřený léčitel spálení od slunce, který pokožku výborně ochlazuje. Párkrát denně si potřete popálenou kůži vytištěným gelem z listu rostliny nebo si z něj udělejte chladivé obklady, které skladujte v chladničce a dle potřeby použijte.

Dejte si aspirin nebo ibuprofen
Většina z nás má doma alespoň jeden z těchto léků. Protizánětlivé léky snižují zánět a bolest při spálení slunečním zářením tím, že blokují působení prostaglandinů. Prostaglandiny jsou prozánětlivé molekuly, které se uvolňují, aby pomohli zvládnout poškození DNA způsobené UV zářením. Nepříjemným vedlejším vlivem těchto molekul je bolest, která může být někdy velmi silná.

Koupel s ovesnými vločkami
Když přidáte to lázně s vlažnou vodou ovesné vločky, pomohou vám svými protizánětlivými vlastnostmi zmírnit bolestivé popáleniny od slunce. Rozdrťte jeden šálek neochucených ovesných vloček v kuchyňském robotu a přidejte je do dvou šálků teplé vody. Rozpusťte do mléčného stavu a můžete použít. Napusťte si vanu a přidejte do koupele ovesnou směs, v ní se kupte 20 minut.

Vyzkoušejte studené mléko
Naneste na žínku studené mléko a ošetřete si jí popálené místa. Studené mléko pomůže zmírnit bolest při spálení od slunce a nastartuje proces hojení – stejně funguje bílý jogurt. Mléko či jogurt si aplikujte na bolavá místa každých 20 minut a opakujte několik hodin.

Neustále se hydratujte
Pití vody, když jste spálení od slunce pomáhá předcházet dehydrataci. Zapomeňte na koktejly a sladké bublinkové nápoje – čistá studená voda je nejlepším řešením. Vyhýbejte se kávě a alkoholu.

Myslete na prevenci
Nejlepším způsobem, jak zmírnit bolest při spálenině od slunce, je nespálit se vůbec. Před tím, než vyjdete na slunce si natřete kůži opalovacím přípravkem s UV filtrem, nezapomínejte ani na ošetření rtů. Také je důležité opakované nanášení krému během celého pobytu na slunci a vždy, když vyjdete z vody.

economka Věrka
economka Věrkahttps://www.econom.cz/author/admin/
jsem economka Věrka, která má ráda finance a investování.
pr článek

Další články autora